O Ayurvedě, její historii a principech

Objednat se na masáž !
Ajurvédská masáž Brno

Slovo Ayurveda (česky Ajurvéda), znamená ve volném překladu “nauka o zdraví, nebo také o životě” a pochází ze Sanskrtu, tedy původního jazyka z oblasti dnešní Indie. Ayurveda má své počátky ve Védách (Kniha o poznání Světa), obzvláště se opírá o Atharvavédu, která velmi těsně souvisí s náboženstvím a indickou mytologií. V dnešní době je Ayurveda metoda vedoucí k uzdravování těla i mysli vycházející z tradičních indických nauk o lidském těle. První zmínky o Ayurvédě jsou však právě z védského období a jsou tedy přibližně 5 tisíc let staré.
Ayurveda je obecně považována za nejstarší celostní systém, který vychází z vědomostí o energetických charakteristikách, neboli takzvaných – “Dóš“. Ayurveda tvrdí, že každý člověk má od narození přesně vyvážený stav tří dóš, jejichž nerovnováha vzniklá v průběhu života vede k nemocem a bolestem.

Vývoj ayurvédy souvisí také s rozvojem buddhismu, nebo spíše s jeho rozšířením. Ayurveda má tedy v sobě intenzivní zájem o udržování rovnováhy.

 

Praktikování Ayurvedy

O Ayurvédské masáži

Mohlo by se zdát, že se Ayurveda často podobá více lidovému léčitelstí, zejména při použití speciálních bylinných přípravků, masáží a jiných unikátních léčebných metod. Ayurveda neboli Ajurvéda je však plnohodnotnou, celosvětově uznávanou vědou a dnes i metodou alternativního lékařství.

Lze říci, že se Ayurveda zaměřuje zejména na dynamické vyvažování životní energie, neboli "Prány" v těle. Pro harmonizaci “Dóš“ se v Ayurvedě doporučuje zejména vyvážené stravování a životospráva, ale také různé terapie a procedury (aroma, hudba, čistění, Ajurvédské masáže), pulsová diagnostika, tělesná cvičení (Hatha jóga) a dechová cvičení (Pránajáma), nebo mentální techniky rozvoje vědomí (meditace). Ayurveda je tedy velmi komplexní. Existují také ajurvédské rostlinné a minerální potravinové doplňky, které vedou k harmonickému rozvoji těla i ducha pomocí revitalizace vnitřních orgánů.

 

Ayurveda zdůrazňuje umírněnost, a to zejména v jídle, spánku, pohlavním styku, užívání léků a zahrnuje kompletní systém životosprávy a stravování. Je také kladen důraz na správnou hygienu, tedy na pravidelné koupele čištění zubů, jazyku, uší, očí, ale třeba také na mazání pokožky rostlinnými oleji. Některé oleje pak jsou užívány i vnitřně.